Yetim Mutluluğu Arşa Değdi

yetim-mutlulugu-arsa-degdi.jpg


Elbistan Yetim Koordinasyon Merkezi (YKM) yılın ilk faaliyetini yoğun bir katılımla gerçekleştirdi. Elbistan Belediyesi ve hayırseverlerin katkısı yaptırılan YKM anlamlı ve güzel bir gün yaşandığını ifade eden Yetim Koordinasyon Birimi Başkanı Fazilet Seviç, “Çocuk ve Gençlik Buluşması adına yakışan değerler içinde yaşandı” dedi.

Ceyhan Parkında görkemli bir törenle açılışı gerçekleşen Elbistan Yetim Koordinasyon Merkezinde 2022 yılının ilk etkinliği gerçekleşti. “Çocuk ve Gençlik Buluşması” adı verilen organizeye yoğun katılım gerçekleşti. Yetim Koordinasyon Birimi Başkanı Fazilet Seviç, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz ve hayırseverlere katkıları için teşekkür ederek, arzu edilen bir merkeze kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Yetim Koordinasyon Birimi Başkanı Fazilet Seviç, etkinlik, faaliyetler ve vizyonları hakkında yaptığı değerlendirmelerde şunları söyledi:

“Misyonumuz; İlçe geneli saha incelemesi ile yetim aile durum tespiti yapmak, yetim ailelerin maddi yoksunluklarının giderilmesi için kurumlara yönlendirmek, meslek edindirme kursları açarak pazar oluşturmak, yetimlere hem annelik hem babalık yapan annelere sahip çıkmak ve sorunlarının altında tek başına ezilmelerinin önüne geçmek için rehberlik hizmeti veren kurumlardan psikolojik destek almalarını sağlamaktır.

Ayrıca Kültür farkı gözetmeksizin aileye eğitim desteği sunmak(Okuma yazma eğitimi meslek kazandırma eğitimi vs), yetim çocukların okul başarısını artırmak için eğitim kurumlarına yönlendirmede bulunmak, imkanlar dahilinde akademik destek kursları oluşturmak, rehberlik servisine gerektiğinde yönlendirip psikolojik destek sunmak ve kendi dünyalarının dışına çıkarıp sosyalleşmeleri için ufuk turları düzenlemek. (geziler, sinema, yemek organizeleri düzenlemek)

Misyonumuz ise; Yardıma muhtaç durumda olan aileleri kişileri kendi kendine yetebilecek özgüven sahibi, tüketen değil üreten bireyler olması için kapsamlı eğitim çalışmalarında bulunmak, yetim çocukları ile kendi başlarına kalan annelerin kadın kimliğinin öne çıkarıp haklarının öğretilip üretken bir birey haline getirmek için eğitim çalışmaları ve yönlendirmeler ile desteklemektir.

Diğer yandan dezavantajlı durumda olan aileler için kalıcı projeler üreterek muhtaçlık durumunu ortadan kaldırmak, sadece parasal anlamda değil eğitim, sosyal, duygusal anlamda desteklenerek topluma kazandırmak, yetim annelere ve çocuklara her anlamda destek sağlayabilecek kurumsal yapı oluşturmak ve ilçe sınırları içerisinde yetim çalışmalarına destek veren kurum, STK, belediyenin ilgili birimleri ile ortak hizmet anlayışında güç birliği oluşturmak şehri birlikte kuşatarak toplumsal huzura katkı sağlamaktır.

Yetim çalışması adaleti ve dayanışmayı evrensel ilke kabul edip gücünü inancından alıp, kendini insanlığın kaderinden sorumlu tutan bir avuç insanın başlattığı iyilik hareketidir.”

Kaynak : http://elbistangundemhaber.net/yetim-mutlulugu-arsa-degdi/7726/
 
Üst