Tortum Hidroelektrik Santrali Özelleştirildi!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB), Tortum HES’in ve müştemilatının, işletme hakkını Mila Enerji AŞ’ye vermek suretiyle özelleştirdiğini kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu karara göre, mülkiyeti Elektrik Üretim AŞ adına kayıtlı Tortum HES ve bu santral tarafından kullanılan taşınmazların işletme hakkının ihalesinde 222 milyon 710 bin lira bedelle en yüksek teklifi veren Mila Enerji Anonim Şirketi'ne verilmesi uygun bulundu.

Mila Enerji sözleşme imzalamaktan imtina eder veya diğer yükümlülüklerini yerine getirmezse, teminatı irat kaydedilecek ve ihale, 222.210.000 lirayla ikinci yüksek teklifi veren Biroğlu İnşaat AŞ’ye kalacak. Biroğlu AŞ’de yükümlülüklerini yerine getirmezse, tesis üçüncü en yüksek teklifi veren Arsan-Kontrolmatik AO’nun işletmesine verilecek.


Tortum Hidroelektrik Santrali

Tortum Gölü HES, Erzurum'un Uzundere ilçesinde Tortum Çayı üzerindedir. santral 26,20 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 440. Erzurum'un ise 6. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 187. büyük Hidroelektrik Santrali'dir.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/tortum-hidroelektrik-santrali-ozellestirildi-1186
 
Üst