Taliban üyesi haritada Afganistan'ın yerini bulamadı

Afganistan'ı tamamen ele geçirdikten sonra hükümetini de kuran Taliban'la ilgili yaşananlar kamuoyunda geniş yer bulmaya devam ediyor.

Ülkeyi ele geçirdikten sonra "ılımlı mesajlar" veren ancak kısa zamanda bu sözleri unutup ülkeyi gelecek açısından karanlık günler beklediğinin emarelerini veren Taliban'la ilgili bir video ise sosyal medyada kısa sürede gündem oldu.

Afganistan'ın yerini gösteremedi


Paylaşım rekorları kıran videoda, Fransız bir muhabir röportaj yaptığı Taliban üyesine yanındaki küre dünya haritasında Afganistan'ın yerini göstermesini istiyor ancak vali bunun çok zor olduğunu söylüyor ve haritayı çevirip defalarca bakmasına rağmen yaşadığı ülkenin yerini bulamıyor.

Muhabir yardımcı oldu


Fransız muhabirin küre üzerinde Afganistan'ı göstermesi ve kendisine yardımcı olması üzerine elini o noktaya götüren Taliban üyesi "Evet anladım, yeşil olan yer mi?" yanıtını veriyor. Çok sayıda kullanıcının yorum yaptığı video Taliban hükümetinin yönetimine talip oldukları ülkeye ne kadar uzak olduklarını da gözler önüne seriyor. (Haber Global)

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz 2021 tarihinde KKTC'de bayram namazı çıkışı Taliban ile alakalı açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, "Taliban Türkiye ile bu görüşmeleri çok daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok, ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak : https://www.muhalif.###.tr/haber/taliban-uyesi-haritada-afganistanin-yerini-bulamadi-30024
 
Üst