Irak ve Total Arasında Büyük Anlaşma!

Irak Petrol Bakanı Jabbar, petrol şirketi Total ile 27 milyar dolarlık bir anlaşma kapsamında Irak’ın güneyinde dört dev enerji projesi için anlaşma imzaladıklarını duyurdu.

Irak Petrol Bakanı İhsan Abdul Jabbar, Fransa merkezli çok uluslu dev petrol şirketi Total ile 27 milyar dolarlık bir anlaşma kapsamında Irak’ın güneyinde dört dev enerji projesi üzerine anlaşma sağladıklarını açıkladı.

Total’in CEO’su Patrick Pouyanne imza töreninde yaptığı açıklamada, projeye 10 milyar dolarlık ilk yatırımla adım atacaklarını ve mühendislik çalışmalarının “hemen” başlayacağını söyledi. Pouyanne, planın 2021’in sonuna kadar Irak’taki ekipleri harekete geçirmek olduğunu aktardı.

Bakan Jabbar, Total’in ayrıca Batı Qurna 2, Majnoon, Artawi, Tuba ve Luhais’ın güneyinde kurulacak gaz işleme tesisleri için de 2 milyar dolar kaynak sağlayacağı bilgisini verdi.

Jabbar, proje kapsamında günde yaklaşık 8 milyon metreküp gaz üretilmesi hedeflediklerini ve ikinci fazdan sonra bu miktarın iki katına çıkarılmasının planlandığını söyledi.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/irak-ve-total-arasinda-buyuk-anlasma-1195
 
Üst