Gazprom Avrupa’ya Yeni Gaz Boru Hattı Planlamıyor!

Rusya’nın önde gelen enerji şirketlerinden biri olan Gazprom'un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oleg Aksyutin, Avrupa'ya yönelik yeni doğal gaz boru hattı inşa etmeyi planlamadıklarını belirtti.

Şirketin Avrupa ve Çin'e boru hatlarıyla doğal gaz ihracat kapasitesinin yıllık yaklaşık 330 milyar metreküp düzeyinde olduğunu belirten Aksyutin, "Bunun yüzde 60'ı Avrupa'ya yönelik. Dolayısıyla, Avrupa pazarı için yeni doğal gaz boru hattı planımız şimdilik bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

Gazprom'un karbon salımını azaltmak içinde farklı çalışmalar yürüttüğünü açıklayan Aksyutin, "Karbon salımını 2050'ye kadar sıfırlamaya yönelik çalışmalarımız Mayıs 2022 gibi tamamlanacak. Buna göre iklime yönelik çeşitli hedefler belirleyeceğiz" dedi.

Doğal gaz talebinin ilerleyen yıllarda giderek artacağı öngörüsünde bulunan şirketin yöneticileri, pek çok kez doğal gazı iklim değişikliğiyle mücadelede kömürden daha az emisyon salımı gerçekleştirdiği için iklim-dostu olarak görmeye devam ettiklerini söylediler.

Aksyutin, 2020-2040 yılları arasında doğal gaza talebin yüzde 40 artmasını beklediklerini ve doğal gazın enerji tüketiminde yenilenebilir enerjiden daha büyük bir rol oynayacağını ifade ederken, temiz enerji alternatifi olarak değerlendirilen hidrojen için küresel bir talebin bulunmadığını savundu. Aksyutin, Gazprom’un henüz hidrojen konusunda yatırım planı yapmadıklarını söyledi.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/gazprom-avrupaya-yeni-gaz-boru-hatti-planlamiyor-1191
 
Üst