GAP’IN Can Damarı Silvan Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Diyarbakır ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Çalışmaları devam eden Diyarbakır Silvan Barajının, ara depolamaları ile sulama tesislerinin tamamen bitirilip hayata geçirilmesi ile 2 milyon 350 bin dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. Proje ile yaklaşık 305 bin kişiye iş imkânı ve yılda 14 Milyar TL milli ekonomimize katkı sağlayacak.

Güneydoğu Anadolu Projesinin en büyük ve en önemli bileşeni olan Silvan Barajı enerji ve sulama maksatlı olup, tesisin kurulu gücü 160 MW, yıllık elektrik üretimi 681 – 88,41 GWh/yıl’dır. Toplam 8,7 milyon m³ olan baraj gövde dolgusunun tamamı bitti. Dolusavak, ön yüz betonu, enerji tüneli ve santral binasında çalışmalar devam etmektedir. 2021 yılı Haziran ayında baraj gövdesi ön yüz betonu kaplama imalatlarına başlanmış olup, 2022 yılı içerisinde ön yüz betonu imalatları tamamlanacak.

Tarımsal sulamada ise Silvan Projesinin kilit ünitelerinden biri olan ve 2 milyon 350 bin dekar arazinin sulanacağı ovalara suyu iletecek olan “Babakaya Tüneli” inşaatında da çalışmalar hızla devam ediyor. Projenin % 39’lık kısmı tamamlanmış olup, Tünel Delme Makinesi (TBM) ile 2.620 metre ilerleme sağlanmıştır.2023 yılı sonunda tünel inşaatının tamamlanması hedeflenmektedir.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/gapin-can-damari-silvan-barajinda-calismalar-devam-ediyor-2744
 
Üst