Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Açılışı 7. Kez Ertelendi!

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının açılışı, 7’nci kez ertelendi.

TCDD, temeli 2008 yılında atılmasına rağmen 13 yıldır bitirilemeyen Ankara-Sivas YHT hattının tamamlandığı gerekçesiyle Sivas Kongresi’nin yıldönümü olan 4 Eylül’de açılış töreni planlanmıştı.

Sivas Valisi Salih Ayhan ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de açılış öncesi Çarşamba günü Sivas Garını ziyaret ederek son hazırlıklar konusunda incelemelerde bulundu.

Cumhuriyet tarihinin en önemli yatırımlarından biri olan Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Tren projesinde sona gelindi. Daha önce açılışı altı kez ertelenen ve maliyeti 10 milyar TL'yi geçen Ankara-Sivas YHT hattının açılışı yeniden ertelendi.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İsmail Özdemir konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, trenin Kayaş-Balışeyh istasyonları arasını konvansiyonel hat (klasik tren hattı) üzerinden saatte 60 kilometre hızla gidebileceğini ve bunun da kaza riski oluşturacağını söyledi. Özdemir, henüz tamamlanmamış hemzemin geçitlerin de riskli olduğunu ifade etti.


Ankara-Sivas 2 Saate Düşecek

Temeli 2008'de atılan Ankara-Sivas hattıyla kara yoluyla ortalama 4, tren yoluyla 12 saat süren Sivas-Ankara seyahat süresi 2 saate kadar düşecek. Toplam 393 kilometre uzunlukta olan Ankara-Sivas YHT Projesi'nde tren elektrikli ve sinyalli olarak saatte 250 kilometre hızla işletilecek.

Proje kapsamında, 49 adet tünel, 53 adet viyadük, 217 adet alt/üst geçit ve 611 adet köprü/menfez inşa edildi. Çalışmalar sırasında; 108 milyon m3 kazı, 29 milyon m3 ise dolgu yapıldı.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/ankara-sivas-yuksek-hizli-tren-hatti-acilisi-7-kez-ertelendi-1181
 
Üst