83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Özkan’ın son isteği ölmeden köyünü görmek

22 Ekim 1993’de Diyarbakır’ın Lice ilçesinde İl Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’a yönelik gerçekleşen suikastta yer aldığı suçlamasıyla 26 yıldır tutuklu bulunan ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, olayla hiçbir ilgisi olmadığını anlatsa da sesini duyan olmadı.


‘TUTUKLULUĞA DEVAM’ KARAR VERİLDİ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; hakkında verilen yeniden yargılama kapsamında 16 Eylül’de Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya çıkan Özkan’ın, ilerlemiş yaşı ve sağlık sorunları dolayısıyla mahkeme başkanının söylediklerini bile duyup, anlayamayacak durumda olmasına rağmen tutukluluğunun devamına karar verildi.

5 KEZ KALP KRİZİ, 4 KEZ ANJİO

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Özkan’ın guatr, bağırsak, kalp, yüksek tansiyon, kabızlık ve Alzheimer gibi rahatsızlıklarının yanı sıra beyninde baloncuk, gözlerinde katarakt ve kemik erimesi rahatsızlıkları bulunuyor. Cezaevinde kaldığı süre zarfında 5 kez kalp krizi geçiren, 4 kez anjiyo olan Özkan’ın kalbine de stent takıldı.

Boğazında kötü huylu guatr bulunmasına rağmen ilerlemiş yaşı dolayısıyla risk bulunduğu için ameliyat olamayan Özkan’ın tahliyesine ilişkin yapılan tüm başvurular olumsuz sonuçlandı. İhtiyaçlarını dahi karşılayamayacak haldeki Özkan’a cezaevinde aynı koğuşu paylaştığı oğlu Ahmet Özkan bakıyor.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dElleri kelepçeli bir hasta mahpus: Mehmet Emin Özkan kimdir, hastalığı ne?​

    d26 yıldır tutuklu: 83 yaşındaki ağır hasta Özkan yine tahliye edilmedi​
SON İSTEĞİ KÖYÜNÜ GÖRMEK

Babası tutuklandığında henüz 14 yaşında olduğunu dile getiren kızı Selma Özkan, 26 yıldır hayatının cezaevi kapılarında geçtiğini ifade etti. Babasının durumu nedeniyle geceleri uyuyamadığını söyleyen Özkan, babasının son isteğini şöyle anlattı:

“Onun için daha ne yapabilirim diye düşünüyorum. Babama çok düşkünüm. Babam da bize çok düşkündür. Her zaman bizi çok severdi. Bu haliyle bile bize sevgisini göstermeye çalışıyor. Şimdi telefon, kapı çaldığında acaba babamın haberi mi geldi diye tedirgin oluyoruz. Telefon ettiğinde, sesi geldiğinde biraz moral alıyorum. Babamın bir isteği var. Hafızası yerindeyken sürekli, ‘ölmeden önce köyümü görseydim. Bir kere daha köye gitseydim. Köyümü gözlerimin önünde görseydim. Daha sonrası ölüm Allah’ın emri’ derdi. Biz babamın bu isteğini yerine getirmek istiyoruz. Onu köye götürelim, gözleriyle görsün, artık ölüm hoş gelmiş. Acaba devlet babamın son istediğini yerine getirecek mi?” ifadelerini kullandı.

Babasının durumundan haberdar olan herkesten bir şeyler yapmalarını isteyen Özkan, “Son isteğini yerine getirmek için bir an önce bıraksınlar. Bu hasret ne bizim içimizde ne de onun içinde kalsın” diye seslendi.
 
Üst