‘Yangın yazlık saraya dayanınca helikopterler, uçaklar devreye alındı’

ali-oztunc-300x169.jpg

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangını devam ediyor. CHP Milletvekili Ali Öztunç, yangın bölgesinde yaptığı açıklamada “Hemen arkamızda, Erdoğan’ın yazlık sarayına yakın bölgede yangın şiddetli biçimde devam ediyor. Millete ait ormanlar yandı; uçak yok, helikopter yok. Ama saraya dayanınca hemen helikopterler, uçaklar devreye alındı” dedi.

“Kış boyu uyudular, hiçbir önlem almadılar” diyen Öztunç, bakanların şov yaptığını belirtti. ANKA‘nın haberine göre, CHP’li Öztunç’un AKP iktidarının ‘yangın mücadelesi’yle ilgili değerlendirmeleri şöyle oldu:

marmaris-yangin-2-300x225.jpg

‘DEVLETİN BAKANI BÖYLE AÇIKLAMA YAPAR MI?’

’ dedi bakanlar. Kontrol altına alınan yan bölge, o da yanacak bir şey olmadığı için kontrol altına alındı. Her şey yandı bitti, bakanlar diyor ki ‘Kontrol altına alındı’. Sayın Bakan, açıklamasında ‘Kontrolsüzlük yok ama kontrol altın alınmış bir yangın da söz konusu değil. Bunun ikisi arasında bir durum var’ diyor. Şaka gibi.

Devletin bakanı, Orman Bakanı böyle bir açıklama yapar mı? Sayın Bakan, ‘12 uçak, 45 helikopter var’ diyor. Koca koca bakanlar şov yapıyorlar. Ormanlar, böcekler yanıyor, bakanlar şov yapıyor. Komik oluyorsunuz sayın bakanlar. Üzerinden helikopter geçirmekle yangın söndürülmüş olmuyor. Neredeydi bu uçaklar dün, önceki gece.

ARKAMIZDA GÖRDÜĞÜNÜZ YER CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYININ HEMEN DİBİ

Bugün var helikopterler, uçaklar. Niye biliyor musunuz? Yangın Cumhurbaşkanlığı’na dayandı da ondan. Arkamızda gördüğünüz yer, Cumhurbaşkanlığı sarayının hemen dibi.

‘Gece görüşlü yangın helikopteri yok’ dedik, ‘var’ dediler. Nerede bu helikopter? Gece oldu gelmedi helikopter. Hayırdır, çeyizlerine mi saklıyorlar bu helikopteri?

‘YANGINA 2 TEMMUZ’U BEKLE Mİ DİYECEĞİZ?’

Efendim, ‘İhale 2 Temmuz’da başlayacak?’… Ne yapacağız yani. Yangına ‘2 Temmuz’u bekle’ mi diyeceğiz. Beşli çetenin bir ihalesi olsa iki dakikada hazırlar, bitirirlerdi. Bizim açıklamalarımız üzerine mecbur kaldılar. Bu gece itibariyle gece görüşlü helikopterleri devreye sokacaklarmış.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dMarmaris’te orman yangını 5 noktada ilerliyor, 152 kişi tahliye edildi​

    dAltun’dan orman yangını haberlerine sansür: Yetkililer ne diyorsa o​
‘GEÇEN YIL SINIFTA KALDINIZ, BU YIL YİNE KALDINIZ’

Kış boyu uyudular, hiçbir önlem almadılar. ‘Etmeyin, eylemeyin’ dedik. ‘Geçtiğimiz yıl 170 bin hektar yandı’ dedik. Hiç umursamadılar. Şimdi daha sezon başlamadan tam olarak yangınlar başladı. Acziyete düştüler. Bugün hem İletişim Başkanlığı hem Tarım ve Orman Bakanlığı video yayınlamış. Orman yangınlarını söndürmede ne kadar başarılı olduklarına ait video yayınlamışlar. Komedi yahu. Ormanlar yanıyor, siz yayınladığınız video ile ormanların yangınını kapatmaya çalışıyorsunuz. Geçen yıl sınıfta kaldınız. Bu yıl dakika bir gol bir, yine sınıfta kaldınız.”
 
Üst